Windows 10 prestigao Windowse 7 i u poslovnom sektoru

Otkako je u srpnju 2015. godine izbacio prvu službenu inačicu Windowsa 10, Microsoft ima samo jedan san – sva računala sa starijim inačicama Windowsa zamijeniti s računalima na kojima se vrte Windowsi 10. Prilikom izlaska Windowsa 10 postavljen je čak i ambiciozan plan – milijarda uređaja sa Windowsima 10 do 2018. godine.

Kako su godine prolazile, postalo je jasno kako im se želja neće ispuniti. S vremenom hoće, ali do planirane 2018. neće. I stvarno, 2018. godina je zakucana na vrata, a Windowsi 10 su umjesto planiranih milijardu krajem ožujka 2018. godine pogonili samo 700 milijuna uređaja.

Kao najveći problem Windowsima 10 pokazali su se Windowsi 7 koji su prvo danje svijetlo ugledati davne 2009. godine. Uz jedan Service Pack i hrpu dodatnih zakrpi Microsoft je učino sam sebi medvjeđu uslugu – napravio je prilično dobar i stabilan operativni sustav kojeg mnogi, što privatni, a posebice poslovni korisnici nisu imali potrebe mijenjati novim, još uvijek nedokazanim, Windowsima 10.

Malo pomalo, početkom 2018. godine, Windowsi 10 su konačno prestigli sedmicu, kada je desetka prema ranijim planovima odavno trebala biti dominantan OS. No, početkom godine, Windowse 10 koristilo je tek 42,78% korisnika, dok je sedmica pala na drugo mjesto, ali s i dalje visokih 41,86% korisnika. Navedeni postotci su dakako za privatni sektor.

Poslovni korisnici još neko vrijeme su odolijevali desetki, ali i tomu polako dolazi kraj. Windowsi 7 su konačno poraženi i u poslovnom sektoru, na poslovnim računalima. Prema izvještaju tvrtke Duo Security Inc., poslovnih računala sa Windowsima 10 ove je godine znatno više u odnosu na prošlu, 2017. godinu. U 2017. godini se tek 27% poslovnih računala temeljilo na Windowsima 10, dok je u prvoj polovini 2018. godine postotak narastao na 48%.

Istovremeno, zastupljenost Windowsa 7 je pala s prošlogodišnjih 65% na ovogodišnjih 44%. Pad sedmice je neminovan i ubuduće. Naime, službena (produžena) podrška za ovaj devet godina star OS ističe u siječnju 2020. godine.

Kada se sagledaju podaci na globalnoj razini, Windowsi kao takvi su izgubili dio korisnika, točnije njih 3%. Još prošle godine u svijetu je bilo 68% računala pogonjenih nekom od inačica Windows OS-a, dok je ove godine udio Windowsa pao na 65%.

U istom izvještaju stoji kako je u istom razdoblju u svijetu povećan broj računala sa macOS-om. Appleova računala su tijekom prošle godine imala udio na globalnoj razini od 27%, a ove, 2018. godine, postotak iznosi 30%.

 

Izvor: https://www.bug.hr/

 

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web stranice slažete se s uvjetima korištenja. Kliknite ovdje i saznajte više informacija.Close