Premalo stručnjaka za kibernetičku sigurnost predstavlja golemi problem

Nova nam je 2019. godina već uzela maha i polako se može vidjeti kakva će biti u kibernetičkom smislu. Konkretnije, kad se radi o sigurnosti, bit će izazovna i prepuna opasnosti, čemu neće pomoći činjenica da kronično nedostaje stručnjaka na tom polju. Organizacije su zato u panici, a postojeći stručnjaci za kibernetiku uživaju u situaciji jer su traženi i uvjeti su im iznimno dobri u svakom smislu.

Primjerice, prosječna plaća za profesionalce na polju kibernetičke sigurnosti iznosi 95 tisuća američkih dolara godišnje u Sjedinjenim Američkim Državama, ali u 2019. bi to trebalo porasti za deset do 15 posto, jer organizacije unatoč ponudama ne dolaze do novih ljudi. Zato se traže na svim stranama svijeta, no svejedno potražnja premašuje ponudu.

Samo od rujna 2017. do kolovoza 2018. postavljeno je 314 tisuća oglasa i da su sva potrebna mjesta bila popunjena, aktualna radna snaga na području kibernetike bi sa 714 tisuća djelatnika porasla za 40 posto. Na svjetskoj razini pak nedostaje oko tri milijuna stručnjaka za kibernetičku sigurnost i to je podosta zabrinjavajuće, ali i jasan pokazatelj zainteresiranima u kojem se smjeru educirati.

Da bismo dodatno približili što se točno traži, treba se osloniti i na nedavno istraživanje Gartnera, koje je također išlo u smjeru nestašice stručnjaka za kibernetičku sigurnost, pa se u njemu spominju tri najspornija polja.

  1. Testiranje ranjivosti

U današnje vrijeme ništa više nije sigurno, koristili osobno računalo, tablet ili pametni telefon. Sa svih strana cyber kriminalci prijete i zato treba paziti na sigurnost baš na svim razinama. Iz tog su razloga potrebni testeri, koji će provjeriti sve moguće ranjivosti i osigurati se od svake moguće ranjivosti. Naime, testeri za ova pitanja prodiru duboko u sustav i detaljno pregledavaju sve što bi se moglo naći.

  1. Inženjeri za kibernetičku sigurnost

Riječ je o stručnjacima koji su u pravilu upoznati s cijelim razvojem projekta koji provjeravaju. Uz to, neizostavno je da znaju programske jezike Python i Javu, što znači da već u samom kodu mogu uvidjeti moguće probleme te ih na toj razini i riješiti. No, nije to jedino što rade, oni su prisutni i kako bi educirali zaposlenike oko sebe, tako da uz više parova očiju lakše pronađu probleme, te ih srežu u samom korijenu.

  1. Direktor informatičke zaštite (CISO – chief information security officer)

Na njemu je organiziranje kompletne sigurnosti kompanije u kojoj radi, što predstavlja najveći moguću odgovornost, ali je ujedno i najzahtjevniji mogući posao u polju kibernetičke sigurnosti. Mora organizirati kompletno poslovanje, napraviti strategiju i biti u toku sa svime što se događa u njegovom području. Naravno, do ovog posla mogu samo oni s najviše iskustva, ali i znanja vezanog uz kibernetičku sigurnost. Zato je i najbolje plaćena pozicija.

Na kraju treba znati i da je problem što u organizacijama ne postoji previše napora da bi se ljude educiralo, a i edukacije nisu dostatne zbog toga što ne idu dovoljno “duboko” u samu bit. Stoga, zapravo sve ostaje na ljudima samima, da se educiraju i budu što spremniji za sve izazove koji postoje na tržištu.

 

Izvor: https://www.ictbusiness.info/

Koristimo kolačiće kako bi poboljšali Vaše korisničko iskustvo i funkcionalnost stranice. Više informacija o kolačićima možete pronaći ovdje.

Ključni su za upotrebu Internet stranice i bez istih stranica nema svoju punu funkcionalnost. Nastavkom surfanja i kupovinom neophodni se kolačići smatraju prihvaćenima. Funkcionalni kolačići mogu uključivati kolačiće koji pružaju uslugu koju je korisnik zatražio.

cookies_permission

Za pohranu prihvaćanja kolačića.

Ističe: 1 godina

Vrsta: HTTP

Prikupljaju se anonimno, ne mogu pratiti aktivnosti korisnika na drugim Internet stranicama i služe za praćenje ponašanja korisnika te u svrhu mjerenja ponašanja publike i sastavljanja izvješća za poboljšanja Internet stranice. Ovi kolačići omogućuju prijenos podataka u treće zemlje, uključujući SAD.

cookies_permission_analiza

Za pohranu prihvaćanja analitičkih kolačića.

Ističe: 1 godina

Vrsta: HTTP

sbjs_current

Za pohranu detalja preglednika.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_current_add

Dodatni metapodaci o izvoru prometa trenutne sesije korisnika.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_first

Bilježi izvor prometa prvog posjeta korisnika web stranici (npr. izvorni UTM parametri).

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_first_add

Pohranjuje dodatne pojedinosti o izvoru prometa za prvi posjet korisnika.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_migrations

Prati prijelaze između izvora prometa, primjerice kada korisnik mijenja kampanje ili preporuke.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_session

Prati podatke o prometu specifične za sesiju, kao što je izvor preporuke za trenutni posjet.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_udata

Pohranjuje skupne korisničke podatke, kao što je kombinacija izvora prometa kroz posjete.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

Kolačići su male tekstne datoteke koje internetske stranice koriste kako bi unaprijedile korisničko iskustvo.

Zakon dopušta spremanje kolačića na vaš uređaj ako je to izričito potrebno za rad stranice. Za sve ostale vrste kolačića trebamo vašu suglasnost.

Ove stranice koriste različite vrste kolačića. Neke kolačiće postavljaju usluge trećih strana koje se prikazuju na našim stranicama.

Vašu suglasnost za Izjavu o kolačićima na našim internetskim stranicama možete u bilo kojem trenutku promijeniti ili povući.

Više informacija o tome tko smo mi, kako nas možete kontaktirati i kako obrađujemo vaše osobne podatke možete pronaći u našoj Politici privatnosti.

Molimo vas da pri kontaktiranju vezano za vašu suglasnost navedete svoj ID broj suglasnosti i datum isteka iste.