59% korisnika Interneta smatra da nisu dovoljno zaštićeni

Prema najnovijem istraživanju Europola o stavovima Europljana prema kibernetičkim prijetnjama, svijest o kibernetičkom kriminalu raste. 52% ispitanika izjavili su da su prilično dobro ili vrlo dobro informirani o kibernetičkim prijetnjama, u odnosu na 46% u 2017. godini. Međutim, Europljani postaju manje sigurni u svoju sposobnost zaštite Interneta – 59% korisnika Interneta smatra da se mogu dovoljno zaštititi od cyber kriminala, što je značajan pad jer je taj postotak u 2017. godini bio 71%.

Ispitanici brinu zbog zloupotrebe svojih osobnih podataka, prijevare, krađe podataka ili onesposobljavanja njihovog računala, zbog kojih bi morali platiti otkupninu za pristup svojim podacima, kao i zbog krađe identiteta.

U posljednje tri godine, više od trećine ispitanika je dobilo lažne e-poruke ili telefonske pozive u kojima se traže osobni podaci – 8% postalo ih je žrtvom ucjene, a 11% je doživjelo neku vrstu napada svog računa na društvenim mrežama ili računa e-pošte.

Takva negativna iskustva korisnika Interneta utječu na njihovo izbjegavanje internetskih usluga – na primjer, 10% ih je izrazito nesklono online kupnji.

U zaštiti od kibernetičkih napada na razini Europske unije, usvojeni su EU Direktiva o sigurnosti mrežnih i informacijskih sustava (Directive on security of network and information systems (NIS Directive), EU Zakon o kibernetičkoj sigurnosti (EU Cybersecurity Act), te Europski nacrt za koordiniranu suradnju, kao odgovor na velike incidente u kibernetičkoj sigurnosti (European Blueprint) i Preporuka o kibernetičkoj sigurnosti 5G mreža (Recommendation on cybersecurity of 5G networks).

Taj pravni okvir pomaže poticanju suradnje među državama članicama i zaštiti kritične infrastrukture, poduzeća i građana, te povećava sposobnost EU-a da se zaštiti od napada zlonamjernih sudionika na Internetu. Usto, Europska komisija svojim programima financiranja istraživanja i inovacija ulaže milijarde eura u istraživanje, infrastrukturu i razvoj kibernetičke sigurnosti.

Uz unaprjeđenje mjera protiv prijevara na Internetu i boljom pomoći žrtvama, EU pomaže u jačanju kapaciteta tijela za provedbu zakona za borbu protiv kibernetičkog kriminala, a Europski centar za kibernetički kriminal pri Europolu podržava države članice pružanjem alata, stručnosti i koordinacije policijskih akcija.

 

Izvor: https://www.bug.hr/

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web stranice slažete se s uvjetima korištenja. Kliknite ovdje i saznajte više informacija.Close