No More Ransom projekt dosad spasio 108 milijuna dolara ransomware iznuda
Ransomware je metoda kojom cyber kriminalci vrlo lako i učinkovito dolaze do stotina i stotina milijuna američkih dolara na godišnjoj razini, kad se zbroje sve njihove žrtve. I zato je velika vijest što postoji projekt No More Ransom!, koji je u tri godine “izbio” tim cyber kriminalcima čak 108 milijuna dolara!
Iza projekta stoji Europol i na web stranici nudi savjete kako se boriti protiv opasne prijetnje. I to aktivno, služeći se alatima koji su na raspolaganju za preuzeti sa stranice, uz savjete kako ih koristiti . A objašnjeni su na 36 jezika! Među njima je i hrvatski.
“Trebate li pomoć pri otključavanju vašeg digitalnog života, a ne želite platiti osobama odgovornim za napad?”, glasi pitanje čim odaberete izbornik na jeziku koji vam odgovara.
Ispod pitanja je “Da” i “Ne”, a ispod toga poruka:
“Ransomware je malware (zloćudni računalni program) koji zaključa vaše računalo i mobilne uređaje i kriptira vaše elektroničke datoteke. Ako se to dogodi, vaši podaci su nedostupni ako ne platite otkupninu. Nemate jamstvo da će vam podatci biti dekriptirani, stoga otkupninu nikad ne plaćajte!”
Postoji još cijeli niz objašnjenja takve vrste, ali ono najbitnije je da kad se klikne “Da”, otvara se dio stranice gdje je moguće preuzeti alate za dekripciju, kao i poslati u poseban “box” kompletnu ransomware poruku koju ste dobili. Nakon toga uslijedit će pomoć i “izbit” ćete napadačima na vašu privatnost ponešto novca iz džepa.
“Kako biste nam pomogli u definiciji tipa ransomware prijevare koja je zarazila vaš sustav, molimo da ispunite formular u nastavku. To će nam omogućiti provjeru postoji li dostupno rješenje. Ako postoji, omogućit ćemo vam poveznicu za preuzimanje (download) rješenja dekripcije”, navodi se na posebnom dijelu stranice.
Kao što je vidljivo, radi se o vrlo detaljno načinjenom projektu i iznimno korisnom! Ukupno, sadrži 82 alata koji pomažu u borbi sa 109 različitih vrsta ransomware-a. Zasad je pomoć dobilo više od 200 tisuća ljudi iz 188 zemalja svijeta.