U hakerskom napadu ukradene informacije 500 milijuna korisnika Yahooa
Verizon planira do kraja ove godine preuzeti posrnuli Yahoo za 4,8 milijardi američkih dolara, ali cijeli posao potresa skandal s kojim se Yahoo odlučio otići u javnost kako bi se spriječila neka neugodnost kasnije, zbog koje bi cijeli posao propao. Naime, izvršna direktorica (CEO) Yahooa Marissa Mayer, otkrila je da su u napadu 2014. godine hakeri narušili privatnost na 500 milijuna korisničkih računa i pritom stigli do njihovih privatnih informacija.
“Radimo vrlo prisno s policijom kako bismo otkrili tko stoji iza svega. Vjerujemo da je riječ o osobama sponzoriranima od strane neke od državnih vlada i to je ozbiljan problem, s kojim se kompletna industrija suočava iz dana u dan. Tako nešto treba prestati jer kakvu poruku šalje određena država ako potiče kriminal i napade na nedužne građane s ciljem otkrivanja novih tehologija ili planova od strane konkurencije”, stoji u priopćenju Yahooa.
Bez obzira ima li tu istine, ono što se zna jest da su otuđene e-mail poruke, telefonski brojevi, datumi rođenja, enkriptirane lozinke, sigurnosna pitanja i klasične lozinke. Dobro je što nema naznaka da je ikome otuđen broj kreditne kartice i slični privatni podaci koji bi doveli do financijske i materijalne štete.
Naravno, postavlja se pitanje zašto se Yahoo tek sad odlučio izići u javnost s ovime. Službena verzija nije da žele osigurati prodaju Verizonu već da nisu do srpnja uopće znali da je do napada došlo. Nepoznati počinitelj javio im se prije dva mjeseca i naveo da je u posjedu stotina milijuna krisničkih računa i da će ih prodati na “crnom tržištu”. Pritom nisu pruženi dokazi da to stvarno ima, ali dublja analiza i istraga pokazale su da je do napada stvarno došlo i da je cijela priča više nego ozbiljna.
Samo, priče o tome da iza svega stoji neka država poprilično su nategnute, a i to je način na koji se s neugodnosti suočavaju sve kompanije. A ovdje stvarno ima razloga za neugodu jer dvije godine ne biti svjestan da je hakirano 50 posto tvojih korisnika stvarno dovodi u pitanje sve što je Yahoo radio proteklih godina, posebno otkad je na čelu Mayer, za koju se ionako svako malo pojavljuju kritike da ne zna svoj posao i stručnjaci se ne mogu prestati čuditi kako je tako dugo CEO unatoč izostanku ikakvih rezultata… A sad bi njeno (ne)djelovanje moglo upropastiti i posljednju slamku spasa za Yahoo, prodaju kompanije Verizonu.
Izvor: ICTBusiness.info